נגישות
גודל פונט
ניגודיות
בהירה כהה
הצהרת נגישות
איפוס

יוצאים לשינוי

Out for Change

בשנים האחרונות גדל מאוד מספרם של יוצאי הקהילה החרדית שעזבו או מבקשים לעזוב את העולם שבו גדלו ולהשתלב בחברה הישראלית הרחבה. על פי נתוני הלמ"ס, בכל שנה עוזבים את הקהילה החרדית כ-1,300 איש, ונראה שהיקף התופעה הולך וגדל. החברה החרדית בישראל מאופיינת בהסתגרות, קיצוניות דתית, ודרישה לציות ואחידות בנורמות שונות.

עבור מי שמעוניין לעזוב את העולם החרדי מדובר בתהליך ארוך ומורכב, הדורש עמידה איתנה מול אתגרים רבים. זהו תהליך הטומן בחובו התמודדויות שונות- החל בסגירת פערי ההשכלה העצומים, דרך רכישת כישורי החיים החדשים והאתגר שבהשתלבות בחברה זרה, ועד המחיר הקשה של נתק עם המשפחה שחלקם מן העוזבים משלמים. בכל שנה מאות רבות של צעירים וצעירות בוחרים לעשות את הצעד האמיץ אל מחוץ לגבולות המגזר החרדי. צעירים אלו בוחרים באורח חיים אחר מתוך נאמנות לעצמם ולאמת שלהם, ועומדים בגבורה מול הקשיים כדי להפוך לאזרחים מן השורה. חלק ממי שעוזבים את החברה החרדית בוחרים להפוך לחילונים, אחרים למסורתיים או דתיים.

עמותת "יוצאים לשינוי" הוקמה על ידי יוצאים בשאלה, ופועלת לצמצום הקשיים הנערמים בדרכם של המבקשים לצאת מהעולם החרדי ומשמשת מערכת תמיכה עבורם במסעם לעבר חייהם החדשים. העמותה פועלת להבטחת זכויות היוצאים בשאלה- עבור כל אלו שבחרו לחיות על פי השקפתם ולעזוב את החברה החרדית, על מנת לסייע להם להשתלב במהירות האפשרית בחברה הישראלית באופן מלא.

העמותה פועלת בשני מישורים מרכזיים התומכים זה בזה- במישור המדיניות והפיתוח, הנוגע לשינוי מדיניות מול גופי ממשל ומוסדות רשמיים (באקדמיה, בתעסוקה ובצבא), ע"י קידום מדיניות תומכת והשוואת זכויות עבור יוצאי המגזר החרדי, ועידוד מחקר ומודעות לתופעה דרך אמצעי התקשורת. ובמישור האישי, הנוגע לסיוע פרטני- פתיחת שני מרכזי הכוון וקהילה ליוצאים, קיום פעילויות קהילתיות שונות (קורסים לימודיים, סדנאות ואירועי תרבות וקהילה), הפעלת שירותי הכוון (בתחום ההשכלה, התעסוקה ומיצוי זכויות) ועוד.

עודכן בתאריך 23.5.2021


כתובת:
בית אליאנס, כי"ח 5 | ת.ד. 28038 | ירושלים 9128001; כתובת בתל אביב:  מתחם גבירול, אבן גבירול 106 (שטרוק 21)
אימייל:
info@leshinuy.org
אתר אינטרנט:

 

למעלה